Kućna muha - Musca domestica Kućna muha prisutna je u cijelom svijetu gdje god ima ljudi. Kako su ovoj vrsti ljudski izmet i smeće najprivlačnija mjesta za polaganje jaja, najčešće ih se povezuje s urbanim sredinama. Također trulo voće i povrće, kuhana jaja, pa čak i guma predstavljaju idealno mjesto za gniježđenje ove vrste.
Iako u ekosustavu predstavljaju važan dio održavanja ravnoteže (razgradnja organskih tvari), obzirom na način života predstavljaju vrlo veliku opasnost za ljudsko zdravlje. Naime, feces muha može sadržavati različite uzročnike zaraznih olesti kao što su dizenterija, dijareja, kolera, paraziti i mnogi drugi, a jednako tako ih mogu prenijeti i na vlastitom tijelu obzirom da se najčešće kreću po prljavim površinama, izmetu i razlitčitim truležima.
Najaktivnije su tijekom toplog vremena, posebno u temperaturnom rasponu 10 – 26°C. Odrasle jedinke postaju inaktivne na temperaturama ispod 7.2°C a ugibaju na temperaturi ispod 0°C, odnosno, iznad 44.4°C.
Najopasniji uvjeti za ovu vrstu su ekstremno visoke temperature uz visoki postotak vlage u zraku. Larve, za razliku od adulta preferiraju temperature izeđu 30° i 35°C.
Adulti kućne muhe imaju kratke antene, sivi toraks sa četiri tamnije longitudinalne pruge, te abdomen sive ili žute boje s tamnijom središnjom prugom i blijedom žućkastom mrljom sa strane.
Kada se potpuno razviju, larve mogu narasti 12 – 13 mm, te su žućkaste ili bijele boje.
Kućna muha može završiti svoj životni ciklus u roku 7 – 10 dana, tako da se tijekom ljeta može javiti i 10 do 12 generacija.
Tijekom života, ženka može položiti i do 500 jaja. Svakih 3 – 4 dana, ženka polaže jaja u 5 – 6 šarži pri čemu svaka šarža sadrži 75 – 150 jaja.
Mjesto na kojem će položiti jaja, mora biti vlažno i sadržavati dovoljno hranjivog materijala.
Za razliku od muhe peckavice koja svoj plijen traži pomoću osjetila vida, kućna muha hranu pronalazi pomoću njuha.
Glavni izvori hrane su im: mlijeko, šećer, krv, izmet te organske tvari u procesu truljenja kao primjerice trulo voće i povrće. Također, za preživljavanje im je potreban i izvor vode.
Larve se također hrane i papirom i različitim tekstilom (npr. vuna, pamuk...)