Komarci Komarci - rod Anopheles
Ovaj rod komaraca vrlo često se naziva i komarcem malaričarem. Ovom rodu pripada preko 100 različitih vrsta od kojih je najčešća Anopheles maculipennis. Veličina adulta ove vrste može doseći 4 – 9 mm, a prepoznaje ga se po četiri tamnije pjege na krilima. Ženka jajašca polaže u čistu i bistru vodu na obali potoka, rijeka, čistih stajaćica kao što su cisterne, jezera, ukrasna jezerca pa i bačve s kišnicom. Ličinke plivaju paralelno s površinom vode, što je još jedan način determinacije vrste. Godišnje se može razviti 4 – 8 generacija, ovisno o klimatskim uvjetima. U potrazi za krvnim obrokom mogu preletjeti i do 7 km, no najčešće se zadržavaju u krugu 2 – 3km. Ženke danju ostaju skrivene na zidovima u tamnim kutevima. Karakteristično je za ovu vrstu da nakon krvnog obroka odamaraju na zidovima unutar objekta. Aktivniji su noću, posebno oko ponoći, a pred zoru traže sklonište na tamnijim mjestima. Prezimljavaju kao odrasle jedinke skriveni u kućama i stajama.
Komarci - rod Aedes
Komarci roda Aedes su srednje veličine sa bjelkastim ili zlatnim šarama na toraksu i zatku. Žive u slobodnoj prirodi i vrlo su agresivni. Prezimljavaju u stadiju jaja vrlo otpornim na niske temperature.
Najčešće vrste koje se javljaju u našim krajevima su Aedes vexans – komarac poplavnih livada, Aedes cantans – najčešće u šumama i Aedes mariae koji preferira boćatu vodu i lokve uz more. Također, ovom rodu pripada i Aedes albopictus, azijski tigrasti komarac o kojem se posljednjih godina sve češće govori.
Najraširenija vrsta iz ovog roda je Aedes vexans. Nastanjuje sve kontinente, a staništa su mu vrlo raznolika. Sivo je crne boje s crnim nogama. Na krajnjem dijelu noge ima bijeli prsten veličine ¼ segmenta. Krila su mu prekrivena crnim ljuskicama a na kolutićima zatka se javljaju svijetle šare u obliku polumjeseca.
Ženka tijekom sezone položi 200 do 250 jajašaca direktno na površinu vode nakon otapanja snijega, u kanalima i jarcima u šumama, najčešće poplavne vode odakle mu i ime – komarac poplavnih livada. Populacije ove vrste su izrazito velike a tijekom godine se smijeni 4 – 5 generacija. Posljednja generacija jaja polaže na zemlju ili ispod otpalog lišća na mjestu gdje se u proljeće očekuje voda. Na taj način osiguran je razvoj u vodenom okolišu prije pojave predatora. Ovisno o vjetru i području na kojem se nalaze često migriraju a udaljenost koje mogu prijeći tijekom migracije može iznositi i do 30 km. U svom staništu su aktivni cijeli dan.
Komarci - rod Culex
Komarci roda Culex su vrlo agresivni, liježu se u svim vrstama voda bez obzira na čistoću, a mogu imati 7 – 8 generacija tijekom godine. jaja polažu u nakupinama u sve stajaćice, pa i septičke jame. Ženke, isključivo oplođene, prezimljavaju na način da hiberniraju u različitim objektima. Mogu biti prisutni tijekom cijele godine, čak i zimi, ako se leglo nalazi u podrumu gdje je temperatura konstantno iznad 15°C i ima dovoljno vode za razvoj – primjerice lokve, izljevi kanalizacije...
Najrasprostranjenija vrsta je Culex pipiens sivo – smeđe boje, crnih nogu i s crnim ljuskicama na krilima. Na kolutićima zatka mogu se primijetiti svjetle transverzalne pruge. Ženka tijekom sezone položi 150 – 300 jaja, ovisno o klimatskim uvjetima. U idelanim uvjetima moguć je razvoj čak i do 3 generacije, obzirom da im je za razvoj potrebno samo 10-ak dana. Za ovu vrstu je karakteristično da mogu biti aktivni i kod nižih temperatura. Slabi su letači, te se kreću najčešće u krugu 300 m od legla.